החזר מס - החזרי מס הכנסה לשכירים חינם - בדיקת החזרי מס וייעוץ פקידי שומה במס הכנסה

חשבונית - מידע מפורט אודות הנושא, בדגש על החזרי מס.

תוכן [ הסתר ]

בתור לקוחות, אנחנו מקבלים חשבונית כמעט בכל קנייה. בתור שכירים, אנחנו בעיקר מקנאים בעצמאיים שמפיקים כאלו. בתור עצמאיים, חשבוניות נמצאות סביבנו כל הזמן. חשבונית משמשת אותנו בכל עסקה שהיא, לא משנה מאיזה צד אנחנו נמצאים. בלעדיה, העסקאות לא יתקיימו בצורה חוקית ומסודרת.

חשבונית עבור הלקוח וגם חשבונית עבור בעל העסק

אז מה בעצם תפקידה של כל חשבונית? חשבונית אמורה להוכיח את קיומה של העסקה, לאשר את הסכמתם של הלקוח ובעל העסק לתשלום על העסקה (כלומר – שהסחורה שביקש הלקוח אכן סופקה לו, וכי המוכר קיבל את הכסף המדויק על כך) וגם לתת פרטים לגבי זמן הביצוע, המקום והמחיר הסופי.

החלק האחרון נוגע בעיקר לשלטונות המס ולכן הוא הכרחי בעיקר לבעל העסק. באמצעות חשבונית, יכולים השלטונות לעקוב אחר ההתנהלות של העסק ולדעת האם הוא פועל כשורה, מעביר מיסים ומדווח על כל הכנסותיו. אגב, עסקה שמתבצעת ללא חשבונית נחשבת בדרך כלל ל'כסף שחור' ולכן היא לא חוקית.

עוד חשבונית, ועוד חשבונית, ועוד...

אדם עצמאי, אם הוא בעל עסק גדול או כזה שעובד במינונים קטנים מהבית כהשלמת הכנסה, חייב להוציא חשבונית על כל עסקה שהוא מבצע או משלם עליה. כשכיר, שלטונות המס יכולים לדעת כמה אתה מרוויח ללא בעיה, משום שכל תלוש שכר מדווח גם להם. כעצמאי, חשבונית היא האפשרות היחידה לעקוב אחרי ההכנסות וההוצאות שלך.

כל חשבונית שמונפקת ללקוח, צריכה להישמר אצל בעל העסק למשך שבע שנים. העצמאי מפרט בדו"חות מיוחדים את הפעילות שלו, גם מבחינת הכנסות וגם מבחינת הוצאות ומגיש אותם לרשויות המס, פעם בחודשיים (או פעם בשנה אם הוא מוגדר כעוסק פטור ממע"מ). לפי הדיווחים הללו, השלטונות מחליטים בכמה מס לחייב את העצמאי.

סוגי חשבוניות

אותה חשבונית לא נראית או 'מתפקדת' אותו דבר בכל עסקה. ישנה חשבונית שמתאימה רק לעסק פטור ממע"מ, יש כזו שמופקת לפני ביצוע העסקה וגם חשבונית שמתפקדת הן כהסכמה לביצוע העסקה והן כקבלה ללקוח.

אלו החשבוניות הנפוצות ביותר:

  • חשבונית עסקה: סיכום לביצוע ההזמנה, לפני ביצועה
  • קבלה: אישור שהעסקה בוצעה
  • חשבונית מס/קבלה: משמשת בעיקר עוסקים מורשים (החייבים במע"מ) ומשמשת הן כאישור להזמנה והן כקבלה תמורת התשלום
  • זיכוי: גם זו נחשבת חשבונית, שמופקת אם הלקוח החזיר את המוצר שקנה
  • חשבונית חיוב: דרישה או אישור לתשלום שנלווה לעסקה (ריבית לדוגמא)

להתנהל עם חשבוניות בעזרת רואה חשבון

כל ההתעסקות עם חשבונית כזו או אחרת נקראת הנהלת חשבונות. כך, אתה מנהל למעשה את חשבונות העסק: על ידי הדיווח, הריכוז שלהם והפקת הדו"חות. העצה הטובה ביותר לכל אדם שמפיק חשבונית – גם אם רק פעם בשבוע – היא להיעזר ברואה חשבון.

כל רואה חשבון מחזיק מערכת הנהלת חשבונות (חלקה נמצאת אצלו בראש...) והוא יידע בדיוק מה אתה צריך כדי להפיק חשבונית, איזו חשבונית מתאימה לך ומה לעשות במקרים מיוחדים. העזרה מרואה חשבון תחסוך לך, בתור עצמאי, הרבה מאוד כסף בהמשך.


צור קשר!

Back to Top